Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Op deze pagina vind je alle vragen in de categorie Natuur- & Scheikunde. Vragen over aardrijkskunde, astronomie, biologie, filosofie, psychologie, sociale wetenschap, techniek en wiskunde vind je in één van de gerelateerde subcategorieën.

Nieuwste vragen

Hoe haal ik zoutzuur uit water?

Ik heb laatst electrolyse uitgevoerd met zout water (water met keukenzout). De gas die hiervan afkwam heb ik verbrand en wat overbleet van het zoute water is een soort wittig water. Ik heb dit water bewaard om nog meer electrolyse mee te doen maar ik ben niet zeker wat er in zit. Na wat onderzoek op het internet denk ik dat het chloorgas dat vrijkwam bij de electrolyse met het water zoutzuur word. En ik vermoed dat de natrium van het zout combineerde met water om bijtende soda (NaOH) te maken. Ik wil de bijtende soda combineren met aluminium om pure waterstof te maken, maar na een expiriment reageerde alumium niet met het wittige, chloorgeurige water. Ik was van plan het water te verdampen totdat ik een hogere concentratie bijtende soda had maar na de ontdekking dat het water misschien zoutzuur bevat beng ik bang om dat te doen. Heb ik een fout gemaakt in mijn redenering? Zo niet, hoe haal ik de zoutzuur uit dit water?

Verwijderde gebruiker
10 jaar geleden

Kun je via enkel de wetten van Maxwell en/of de Lorentztransformaties ook de lichtsnelheid berekenen? Zo ja, hoe leg je dat eenvoudig uit?

Er zijn allerlei experimenten gedaan om de lichtsnelheid direct te meten (door oa Olmer en Michelson).
Maar als alle uitkomsten invariant zijn voor de waarnemers zou blijken dat je er ook de lichtsnelheid mee kun berekenen?

Gaat dat dan als volgt (sterk vereenvoudigt)?:
A die stil staat ziet een auto voorbij rijden. B zit in een vliegtuig en ziet dezelfde auto rijden. A meet de tijd en afstand en komt tot een gemiddelde snelheid van die auto van 50km/u. Voor B is die snelheid in eerste opzicht misschien veel lager, zeg 10, omdat B zelf zo snel gaat. Toch moeten ze allebei op hetzelfde uitkomen want het is invariant, door nu de lichtsnelheid te introduceren komen ze toch allebei op hetzelfde uit. Maar er zullen vast mensen zijn die dit beter kunnen uitleggen of corrigeren.

Aanvullende vraag is dan of de lichtsnelheid van +/- 300.000km/sec dan gelijk is wat uit die wetten volgt en wat gemeten is en/of daar toch telkens een verschil tussen is? En misschien is de afgeleide (itt gemeten) snelheid wel de meest exacte?

erotisi
10 jaar geleden

Blijven de causale wetten ook van toepassing in de kwantumfysica?

Normaal gesproken zijn alle waarnemers het er over eens wat de volgorde van gebeurtenissen is, ze kunnen verschillen zien in tijd en ruimte maar niet in de causaliteit ervan.
In de kwantum wereld is er veel minder duidelijk en spreekt men vaker over waarschijnlijkheden maar houdt dat dan ook in dat causaliteit niet meer van toepassing is, of blijft die wet absoluut van toepassing doorheen alle onzekerheden.

erotisi
10 jaar geleden

Is er in het ISS geen luchtverplaatsing doordat de valversnelling even groot is als de centrifugale 'kracht'?

Normaal gesproken als je in een auto zit en je versneld gaat de lucht naar achteren, en ontstaat er dus een kleine luchtverplaatsing. Nu heeft het ISS dacht ik ook een constante versnelling, dus zou je daardoor verwachten dat in het ISS er ook luchtverplaatsing is. Ik denk dat dat niet zo is, omdat immers de snelheid van ISS vrij constant is. Maar is het correct om te zeggen dat de versnelling wegvalt tegen de centrifugale 'kracht' en er daardoor ook geen luchtverplaatsing is?

erotisi
10 jaar geleden
logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing