We gaan inderdaad op dit moment nog uit van een uitdijend heelal. Pak een lege ballon en zet daar met stift op willekeurige plaatsen een aantal stippen op. Blaas nu de ballon op. Je zult zien dat, ongeacht welke stip je kiest, de ander stippen zich van 'jouw gekozen stip' verwijderen. Dit voorbeeld maakt het model van het huidige 'inflatoire heelal' zichtbaar.
Het is niet zo dat we 'terugbewegen' naar wat ooit eens het beginpunt van het heelal was. We bewegen er nog steeds vandaan.
Dit geldt echter voor de kosmos als geheel. 'Lokaal' gezien komt het voor dat sterrenstelsels, vanwege de zwaartekracht die ze onderling op elkaar uitoefenen, zich naar elkaar toebewegen. Zo komt onze naaste buur, het Andromedastelsel, met zo'n 125 km/s op ons af. (Dat is niet de snelheid van het stelsel zelf maar de onderlinge snelheid van ons stelsel en het Andromedastelsel. En dan nog kan een stelsel in meerdere richtingen bewegen. De aanname hier is dat het alleen de snelheid in 1 dezelfde richting betreft.)
Dit alles betekent dat het zo'n 6 miljard jaar gaat duren voordat we met het Andromedastelsel gaan 'botsen'. (Of we schieten langs elkaar heen omdat het stelsel nog een snelheid heeft in een andere richting)
Verschillende bronnen geven verschillende snelheden aan voor het Andromedastelsel, bijv http://www.dagboekkamer.nl/reageerbuis/2007/05/its-big-thing-thats-gonna-fall.html
In dit geval (190 km/s) duurt het nog 3,95 miljard jaar voordat we botsen en niet, zoals de site vermeldt, 2 miljard jaar.
Deze site vermeldt weer 100 km/s.
http://www.kennislink.nl/web/show?id=176515
Op http://cid-8467f73ae6f7933d.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/andromedabotsing/andromedabotsing.xls
heb ik een bestandje neergezet waarin je in het gele kader de snelheid van het Andromedastelse kunt invoeren. Onderaan verschijnt dan hoe lang het nog duurt voordat we botsen.
Er zal niet echt sprake zijn van een botsing (een sterrenstelsel bevalt vooral een hoop vaccuum en, zoals recent ontdekt, een hoop donkere materie: zoek maar eens op allesoversterrenkunde.nl).
Maar zoals je in de twee artikelen kunt lezen waarvan ik hierboven de links heb toegevoegd, zal die 'botsing' wel grote gevolgen hebben voor wat er dan nog over is van ons zonnestelsel (bedenk dat de zon nog maar 3 miljard jaar in de huidige toestand schijnt, daarna wordt zij een rode reus die uiteindelijk zelfs de aarde zal verzwelgen. Als laatste krimpt zij tot een witte dwerg en dan zijn we 5 miljard jaar verder.)
Dus een botsing over 6 miljard jaar zullen we niet meer meemaken want dan bestaat het zonnestelsel in zijn huidige vorm al niet meer.
Maar goed, volgens mij is je vraag beantwoord. Ook het stuk waarover je praat over het naar elkaar toekomen van 2 voorwerpen en dat dat dan sneller gaat.
mvg
Natuurkundeleraar