MBO, HBO en WO zijn geen studies maar niveaus.
Bedragen zijn al door verschillende vragen beantwoorders genoemd, daarom wat algemene aanvullingen:
- niet het niveau waarop een studie gevolgd is bepaalt het salaris dat je gaat verdienen, maar het niveau van het werk dat je gaat doen. Een ingenieur die fulltime gaat werken bij een koeriersbedrijf, krijgt niet het salaris van een ingenieur.
- Uiteraard spelen bij de bepaling van de hoogte van het salaris ook leeftijd en dienstjaren een rol. Verder is er de invloed van vraag en aanbod: als het aanbod van mensen met bepaalde kennis en ervaring laag is en de vraag is hoog, kan het salaris flink stijgen. Daarvan hebben jarenlang bijv. IT'ers geprofiteerd.
- Gemiddelden zijn bedrieglijk. Als iemand met een commerciële HBO-opleiding in de verkoop terecht komt, verdient hij een salaris dat veel hoger ligt dan (ik noem maar) dat van een beginnende verpleegkundige. (Schijnbaar houd je "verkoopmensen" ook niet gemotiveerd zonder bonus, laptop, mobiele telefoon en declarable etentjes.)