Waaruit blijkt dat iemand werkelijk de heilige geest heeft?
Luk. 4:18, 31-35: „[Jezus las uit de rol van de profeet Jesaja:] ’Jehovah’s geest is op mij, omdat hij mij heeft gezalfd om de armen goed nieuws bekend te maken’ . . . En hij daalde af naar Kapérnaüm, een stad in Galiléa. En hij onderwees hen op de sabbat; en zij stonden versteld over zijn manier van onderwijzen, omdat hij met autoriteit sprak. Nu bevond er zich in de synagoge een mens die bezeten was door een geest, een onreine demon, en hij schreeuwde met een luide stem . . . Maar Jezus bestrafte hem en zei: ’Zwijg, en ga van hem uit.’ En na de man in hun midden te hebben neergeworpen, ging de demon van hem uit zonder hem letsel toe te brengen.” (Waaruit bleek dat Jezus Gods geest had? Het verslag zegt niet dat hij beefde of schreeuwde of heel geëmotioneerd rondliep. Het zegt veeleer dat hij met autoriteit sprak. Het is echter opmerkelijk dat bij die gelegenheid een man er door een demonische geest toe werd aangezet te schreeuwen en zich op de grond te laten vallen.)
Handelingen 1:8 zegt dat wanneer Jezus’ volgelingen heilige geest zouden ontvangen, zij getuigen van hem zouden zijn. Toen zij volgens Handelingen 2:1-11 die geest daadwerkelijk ontvingen, kwamen waarnemers onder de indruk van het feit dat, alhoewel degenen die spraken allen Galileeërs waren, zij over de grote daden van God spraken in talen die de vele daar aanwezige buitenlanders konden verstaan. Maar het verslag zegt niet dat degenen die de geest ontvingen, emotionele uitbarstingen hadden.
Toen, zoals in Handelingen 4:31 staat opgetekend, heilige geest op een groep bijeengekomen discipelen kwam, schudde de plaats, maar die geest bewerkstelligde niet dat de discipelen gingen beven of over de grond rolden, maar had tot gevolg dat zij ’het woord Gods met vrijmoedigheid spraken’. Ook thans blijkt of iemand de heilige geest heeft doordat hij het woord Gods met vrijmoedigheid spreekt en ijverig aan het getuigeniswerk deelneemt.
Gal. 5:22, 23: „De vrucht van de geest daarentegen is liefde, vreugde, vrede, lankmoedigheid, vriendelijkheid, goedheid, geloof, zachtaardigheid, zelfbeheersing.” (Wanneer iemand mensen wil vinden die werkelijk Gods geest hebben, dient hij naar deze vrucht uit te zien en niet naar uitbarstingen van religieuze emotionaliteit.)