Mag de opsporingsambtenaar op heterdaad een woning betreden?

bv. de opsporingsambtenaar ziet op heterdaad dat een horloge wordt gestolen. De verdachte rent de woning binnen. Mag de opsporingsambtenaar naar binnen rennen. Wat houdt het terstond ook in voor de veiligheid van goederen en personen. Kan ik dan zeggen dat er geen machtiging nodig is en OVJ achteraf op de hoogte brengen en schriftelijk verslag opmaken

Weet jij het antwoord?

/2500

Op grond van artikel 55 lid 2 van het wetboek van strafvordering mag een opsporingsambtenaar in geval van op heterdaad ter aanhouding van een verdachte de woning betreden, zonder dat de bewoner hier toestemming voor geeft. Echter ... op grond van artikel 2 van de Algemene Wet op het binnentreden (AWBI) is voor het binnentreden van de woning zonder toestemming van de bewoner een schriftelijke machtiging vereist. Deze kan worden afgegeven o.a. door de hulpofficier van justitie of de Officier van Justitie. Vaak ook door de burgermeester van de betreffende gemeente. De AWBI gaat hier boven het wetboek van strafvordering. De opsporingsambtenaar zal dus een schriftelijke machtiging nodig hebben om de woning zonder toestemming van d bewoner te betreden. Een schriftelijke machtiging als bedoeld in het eerste lid van artikel 2 is niet vereist, indien ter voorkoming of bestrijding van ernstig en onmiddellijk gevaar voor de veiligheid van personen of goederen terstond in de woning moet worden binnengetreden. Hier is geen sprake van bij een op heterdaad betrappen van het stelen van een horloge. De veiligheid van de persoon of het horloge is niet in gevaar. Hier is sprake van als er bv in de woning brand is ontstaan en er zo snel mogelijk moet worden gereageerd.

Bronnen:
http://jetvanholland.nl/woning-binnentrede...
http://wetten.overheid.nl/BWBR0001903/2018...
http://wetten.overheid.nl/BWBR0006763/2010...

Stel zelf een vraag

Ben je op zoek naar het antwoord die ene vraag die je misschien al tijden achtervolgt?

/100