Kan je in Nederland opgepakt worden voor het beledigen van de president of koning?

Weet jij het antwoord?

/2500

Ja. Het valt onder majesteitsschennis en dat is officieel strafbaar. Wel zijn veroordelingen erop tegenwoordig bijzonder zeldzaam.

Bronnen:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Majesteitsschennis

Nee en ja. Nee, voor het beledigen van de president kan je in Nederland niet worden opgepakt. Nederland is een koninkrijk en geen republiek en heeft dus geen (gekozen) president. Als je de minister-president bedoelt: het beledigen van de minister-president is even strafbaar als het beledigen van ieder ander. De minister-president zal echter veel beledigingen opvatten als een onderdeel van het politieke spel waar hij(vanzelfsprekend) een grote rol in speelt. Ja, voor het beledigen van de koning kan je in Nederland wel worden opgepakt en veroordeeld. Het beledigen van de koning, het staatshoofd, valt onder majesteitsschennis. De artikelen van het Wetboek van Strafrecht waarin dit is geregeld, maken deel uit van Titel II van Boek 2 van het Wetboek van Strafrecht: Misdrijven tegen de koninklijke waardigheid. Artikel 111 luidt als volgt: "Opzettelijke belediging van de Koning wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van de vierde categorie." Zie: http://wetten.overheid.nl/BWBR0001854/TweedeBoek/TitelII/Artikel111 In artikel 112 is ook de strafbaarstelling van de belediging van de echtgenoot van de koning geregeld: "Artikel 112 Opzettelijke belediging van de echtgenoot van de Koning, van de vermoedelijke opvolger van de Koning, van diens echtgenoot, of van de Regent, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van de vierde categorie." Zie: http://wetten.overheid.nl/BWBR0001854/TweedeBoek/TitelII/Artikel112 Een geldboete van de vierde categorie is minimaal € 8.101,- en maximaal € 20.250,-. Het publiceren en/of verspreiden van een voor de koning, voor de echtgenoot van de koning, voor de vermoedelijke opvolger van de koning, voor diens echtgenoot of voor de regent beledigende tekst of afbeelding is ook niet toegestaan volgens artikel 113. Zie: http://wetten.overheid.nl/BWBR0001854/TweedeBoek/TitelII/Artikel113

Bronnen:
http://wetten.overheid.nl/BWBR0001854/Twee...
http://wetten.overheid.nl/BWBR0001854/Twee...
http://wetten.overheid.nl/BWBR0001854/Twee...

Stel zelf een vraag

Ben je op zoek naar het antwoord die ene vraag die je misschien al tijden achtervolgt?

/100