Persoon die de reputatie heeft zich vaak (quasi) doelloos en/of in beschonken toestand van hier naar daar te begeven.
Kan ‘van café naar café’ zijn, maar wordt ook uit de oorspronkelijke context getrokken in de betekenis ‘van partner naar partner’, ‘niet stabiel op relationeel vlak’.
In beide aanduidingen is het pejoratief. De persoon wordt sowieso afgebeeld als nietsnut.
Ondanks het woord onzijdig is (‘het ei’ en daarom ook ‘het zwalp-ei’), heb ik het enkel nog maar over mannen horen zeggen.
Toegevoegd na 5 minuten:
Overigens zwalp betekent in het Vlaams zwalken.
4. Zwalpei, zoowel in de eig. bet. van `bebroed ei dat niet uit kan komen; vuil ei' als in eenige fig. toep. (zie de 1ste aanh.). Zoo genoemd omdat een derg. ei, wanneer men het heen en weer schudt, een klotsend geluid maakt en daarom ook klotsei, klutsei en scholpei genoemd. Hetz. als zwalpei, 1 en 2) en, in eig. gebr., zwalper, 3). Gewest. in Vl.-België. Mog. is zwalp in dit gebr. geen verbaalabstr. van zwalpen, maar een verkorting van het frequentere zwalpei; indien dit het geval is, is het hier behandelde zwalp formeel als een ander woord te beschouwe
Overg
- Bronnen:
-
http://sites.google.com/site/tieltswoorden...
-
http://www.vlaamswoordenboek.be/definities...
-
http://www.wnt.inl.nl/iWDB/search?actie=ar...