is het verboden om seks te hebben voor je 16e?

Hier mee bedoel ik een 14/15 jarige met een 14/15 jarige.

Weet jij het antwoord?

/2500

Als er geen dwang achter zit en het is onderdeel van een min of meer maatschappelijk aanvaarde seksuele ontwikkeling van de jongeren, dan is dat niet strafbaar. Artikel 245 van het wetboek van Strafrecht zegt: "Hij die met iemand, die de leeftijd van twaalf jaren maar nog niet die van zestien jaren heeft bereikt, buiten echt, ontuchtige handelingen pleegt die bestaan uit of mede bestaan uit het seksueel binnendringen van het lichaam, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren of geldboete van de vijfde categorie." Dat betekent dat seksueel binnendringen en de handelingen daar omheen van minderjarigen tussen de 12 en 16 niet per definitie strafbaar is (wat trouwens wél het geval is bij kinderen onder de 12) maar dat 'ontuchtige handelingen' die dat omvatten, dat zijn. Ontucht betekent ongeoorloofd, buiten de sociaal- maatschappelijke norm, onethisch, etc. Bijvoorbeeld wanneer een dansleraar van 53 het doet met een leerling(e) van 14, zelfs wanneer de leerling hier toestemming voor geeft. In het algemeen vinden we dat zoiets niet in orde is en dat een volwassen man in zo'n situatie misbruik maakt van zijn machtspositie. Dan spreken we van ontucht. Maar als twee vijftienjarigen met wederzijdse instemming op basis van gelijkwaardigheid het één en ander uitproberen op hun slaapkamer, wordt dat in de maatschappij niet gezien als ontucht. Persoonlijk vind ik het trouwens wel enorm vroeg en ook ongewenst, maar ik vind ook écht niet dat het strafbaar zou moeten zijn. En dat is het dus ook niet: ontuchtige seks met een kind onder de 16 is verboden, maar twee kinderen van ongeveer dezelfde leeftijd die experimenteren met seks, zijn niet ontuchtig en dus niet strafbaar. Maar hoe groter het leeftijdsverschil wordt, hoe groter ook de kans dat het OM en in een later stadium eventueel de rechter het toch als ontucht zal zien. En op die leeftijd kan een paar jaar natuurlijk al een enorm verschil maken. Wat trouwens wél strafbaar is, is het maken van afbeeldingen of filmpjes van seksuele handelingen (of bijvoorbeeld seksueel getinte poses) van minderjarigen. Ook als het je eigen foto of filmpje betreft. Dat valt namelijk onder kinderporno en dat betekent dat zowel het maken ervan als het doorsturen strafbaar is. Wel iets om even aan te denken in de tijd van alomtegenwoordigheid van camera's op telefoon en tablet.

Stel zelf een vraag

Ben je op zoek naar het antwoord die ene vraag die je misschien al tijden achtervolgt?

/100