Bron: © Canva. Rutte: "Dreiging van Rusland reëel en groeiend."
Mark Rutte waarschuwt voor oorlog en stelt dat Europa zich actief moet voorbereiden op een mogelijk grootschalig conflict met Rusland. De NAVO-secretaris-generaal spreekt ongekend scherpe woorden en wil Europese landen wakker schudden.
Donkere waarschuwing
Rutte kiest bewust voor harde taal. Volgens hem is de dreiging van Rusland reëel en groeiend. Oorlog is geen ver verleden meer. Het is een Europese realiteit. Rutte schetst een scenario dat doet denken aan de 20e eeuw. Hij spreekt over massale vernietiging. Over mobilisatie van hele samenlevingen. Over miljoenen vluchtelingen. En over menselijk leed op enorme schaal.
Volgens Rutte moeten Europeanen zich realiseren wat er op het spel staat. Hij zegt dat vrede alleen behouden blijft als landen zich serieus voorbereiden. Afwachten is volgens hem gevaarlijk.
Europa moet meer verantwoordelijkheid nemen. Niet om Amerika te vervangen, maar om alliantie sterker te maken.
Te weinig urgentie binnen Europa
Rutte uit zijn zorgen over de houding van sommige NAVO-landen. Hij ziet zelfgenoegzaamheid. Hij ziet traagheid. En hij ziet een verkeerd vertrouwen in tijd. Volgens hem denken te veel landen dat een conflict ver weg blijft.
Die houding herinnert volgens Rutte aan de periode voor de oorlog in Oekraïne. Ook toen werden waarschuwingen genegeerd. Veel Europeanen geloofden niet dat Rusland daadwerkelijk zou aanvallen. De geschiedenis heeft dat beeld inmiddels ingehaald.
De NAVO-topman stelt dat Europa deze fout niet opnieuw mag maken. De dreiging is nu groter. En de gevolgen kunnen veel verder reiken dan Oekraïne.
In Rusland draait oorlogsindustrie op volle kracht
Volgens Rutte is Rusland volop bezig met herbewapening. De Russische oorlogsindustrie draait op volle toeren. Er worden grote aantallen drones, raketten en munitie geproduceerd. Dat wijst volgens hem op langdurige voorbereiding.
Het Kremlin richt zich niet alleen op Oekraïne maar ook ook de NAVO wil verzwakken en uiteindelijk Europa ontregelen. Dat gebeurt militair, maar ook digitaal en economisch.
Aan de oostgrens van het NAVO-gebied ziet de alliantie toenemende militaire activiteit. In landen als Estland groeit de spanning. Tegelijkertijd nemen cyberaanvallen en sabotagepogingen toe.
Nederland blijft niet buiten schot
Rutte benadrukt dat geen enkel NAVO-land veilig achterover kan leunen. Ook Nederland niet. Ons land speelt een belangrijke rol als logistieke draaischijf. Dat maakt Nederland volgens Rutte kwetsbaar.
Bij een escalatie kan Nederland doelwit worden. Niet alleen van hackers. Maar ook van raketaanvallen. Rutte noemt dat geen doemdenken. Hij noemt het realisme.
Volgens hem moeten burgers zich bewust zijn van deze risico’s. Weerbaarheid is niet alleen een militaire kwestie. Het raakt ook infrastructuur, energie, voedselvoorziening en communicatie.
Defensie-uitgaven in hoger tempo omhoog
De NAVO-landen hebben afgesproken hun defensie-uitgaven fors te verhogen. Op termijn moet dat oplopen tot 5 procent van het bruto binnenlands product. Dat geld gaat naar militair materieel en infrastructuur.
Rutte noemt deze afspraak belangrijk. Maar hij waarschuwt dat het tempo te laag ligt. Volgens hem is dit geen moment voor tevredenheid. Hij zegt dat de dreiging sneller groeit dan de voorbereidingen.
Europa moet versnellen: fabrieken moeten sneller produceren. Legers moeten sneller samenwerken en politieke besluitvorming moet minder stroperig worden.
Band met de VS
Rutte benadrukt het belang van de NAVO-band met de Verenigde Staten. Hij wijst erop dat Europese veiligheid ook Amerikaanse veiligheid is. Zeker gezien Russische activiteiten in het Arctisch gebied.
Hij vermijdt openlijke kritiek op Amerikaanse politiek. Wel benadrukt hij dat Europa meer verantwoordelijkheid moet nemen. Niet om Amerika te vervangen, maar om de alliantie sterker te maken.
Volgens Rutte is afschrikking alleen geloofwaardig als alle bondgenoten bijdragen, want een verdeeld Westen maakt Rusland sterker.
Lees verder onder de video >>
Rusland betaalt zelf een hoge prijs
In zijn toespraak wijst Rutte ook op de gevolgen voor Rusland zelf. Hij stelt dat het Kremlin enorme menselijke verliezen accepteert. Honderdduizenden Russen zijn al gesneuveld of gewond geraakt.
De Russische economie staat onder druk. Belastingen stijgen en Inflatie loopt op brandstof wordt gerantsoeneerd. Volgens Rutte offert Poetin zijn eigen bevolking op voor geopolitieke ambities.
Rutte stelt een confronterende vraag. Als Poetin bereid is zijn eigen mensen zo te behandelen, wat is hij dan bereid anderen aan te doen?
Oorlog voorkomen door voorbereiding
Ondanks zijn harde woorden benadrukt Rutte dat oorlog niet onvermijdelijk is. Voorbereiding is volgens hem juist bedoeld om oorlog te voorkomen. Sterke defensie schrikt af.
Hij roept de Westerse landen op om nu keuzes te maken. Volgens hem is dit het moment om te investeren in veiligheid, militair, economisch en maatschappelijk.
Rutte waarschuwt voor oorlog omdat hij gelooft dat wegkijken gevaarlijker is. Zijn boodschap is ongemakkelijk maar bewust gekozen. Europa staat op een kruispunt. Voorbereiden of verrast worden.
Bronnen:
NAVO, ABC News
Eerder schreven wij >>
Toenemende dreiging voor Nederland: moeten we ons voorbereiden op oorlog?

13 december 2024 – Hoe groot is de kans op oorlog nu werkelijk? Banken adviseerden deze week om contant geld in huis te halen voor alle mogelijke oorlogsscenario’s. De boodschap komt als een wake-upcall voor veel Nederlanders. Men vraagt zich af of dit gewoon een voorzorgsmaatregel is, of dat er daadwerkelijk een reële dreiging in de lucht hangt.
door Wendy Ruittemanz
Waarschuwing van Navo-baas
Navo-baas Mark Rutte heeft gister zijn bezorgdheid geuit over de huidige politieke spanningen. Deze waarschuwingen zijn er niet voor niets, stelt militair expert Frans Osinga. Het dreigende gevaar lijkt op de achtergrond steeds dichterbij te komen voor Europa.
Bekijk hier de boodschap van Mark Rutte. De tekst gaat verder onder de video >>
De Russische dreiging
Volgens Osinga moeten we er rekening mee houden dat Rusland binnen 3 tot 5 jaar ook voor Europa een serieuze bedreiging kan vormen. De situatie in Oekraïne heeft al angstwekkende scenario’s voor de toekomst laten zien. Het is belangrijk dat we ons op de hoogte blijven houden van de ontwikkelingen en voorbereid zijn op onverwachte gebeurtenissen.
De tekst gaat onder de video verder >>
Om meer oorlog in Europa te voorkomen, moeten we erop voorbereid zijn.
— Ruben Brekelmans (@DefensieMin) December 13, 2024
Als Ruslands meer wapens blijft produceren dan het Westen, zijn we binnen enkele jaren heel kwetsbaar.
Daarom is nu méér actie nodig om onze krijgsmachten te versterken. Terechte oproep van NAVO-chef Rutte! pic.twitter.com/UD2jW4q7fZ
Strategische voorbereiding op potentiële dreigingen
De discussie over de Russische dreiging roept de vraag op in hoeverre Europa strategisch voorbereid moet zijn op mogelijke geopolitieke verschuivingen. Experts wijzen erop dat het onderschatten van cyberaanvallen en desinformatiecampagnes, die steeds vaker voorkomen, de stabiliteit van Europese landen kan ondermijnen. Het is in deze veranderlijke tijden van essentieel belang dat landen naast conventionele militaire middelen ook investeren in cyberdefensie en bewustzijn omtrent desinformatie om hun soevereiniteit en democratische processen te beschermen.
Het belang van samenwerking binnen de NAVO
De recente waarschuwingen onderstrepen het belang van een nauwe samenwerking binnen de NAVO. De alliantie speelt een cruciale rol bij het afschrikken van potentiële dreigingen en het garanderen van de beveiliging van het Europese continent.
Landen in de Baltische regio, die mogelijk kwetsbaarder zijn voor agressie, hebben baat bij een verenigde defensieve strategie. Dit vereist niet alleen militaire samenwerking, maar ook diplomatieke inspanningen om sterke internationale banden en resourcemobilisatie te verzekeren. Het doorlopend versterken van deze samenwerking kan een grote impact hebben op de collectieve veiligheid en stabiliteit in het licht van opkomende dreigingen.
Bekijk tot slot ook deze video >>
Bronnen:
AD, NOS, Talpa