Bron: © Instagram. Avantium uit Delfzijl maakt plastic uit suiker.
Na 20 jaar voorbereiding is het zover: in de haven van Delfzijl is de allereerste Nederlandse bioplasticfabriek officieel van start gegaan. Het bedrijf Avantium produceert hier het innovatieve materiaal PEF (polyethyleen furanoaat), dat volledig gemaakt wordt uit plantaardige suikers.
Volgens kenners kan dit bioplastic uitgroeien tot een serieus alternatief voor het plastic op oliebasis dat nu de markt domineert.
Van tarwe tot fles
De fabriek zet fructosesiroop, gewonnen uit tarwe, en in de toekomst ook uit houtsnippers en textielafval, om in de bouwsteen FDCA. Dit vormt de basis voor PEF. Het resultaat: een bioplastic dat niet alleen duurzamer is, maar ook betere eigenschappen heeft dan het bekende PET-plastic.
Een belangrijk voordeel is dat drankjes in PEF-flesjes langer houdbaar blijven dankzij de sterke barrière tegen zuurstof en koolzuur. Grote merken als Albert Heijn, Carlsberg en Dior hebben zich al gemeld als afnemers.
De tekst gaat onder het X-bericht verder >>
Uit resten van landbouwproducten of houtsnippers worden industriële suikers gehaald. Dat wordt in de Avantium fabriek in Delfzijl omgezet in het basismateriaal voor bioplastic (PEF), als alternatief voor plastic uit olie, voor AH, Dior Carlsberg https://t.co/8h02kZYEeS
— Jos Cozijnsen (@timbales) September 11, 2025
Een lange weg vol obstakels
De opening van de fabriek markeert een historische stap, maar de weg ernaartoe was hobbelig. Tijdens de bouw werden constructiefouten ontdekt, waardoor de oplevering maanden vertraging opliep. De financiële druk werd zo groot dat banken, investeerders én de overheid met een kapitaalinjectie moesten bijspringen.
“Het was intensief en spannend om alle partijen aan boord te houden”, zegt Avantium-bestuursvoorzitter Tom van Aken. Toch is hij optimistisch: “We verwachten in 2027 winstgevend te zijn.”
De tekst gaat onder dit bericht verder >>
Duurzamer én recyclebaar
Volgens een levenscyclusanalyse zorgt een PEF-flesje voor ongeveer een derde minder CO₂-uitstoot dan een PET-fles. Bovendien is PEF recyclebaar binnen de bestaande PET-recyclingstromen, waardoor het geen volledig nieuw systeem vraagt.
Wel benadrukt Avantium dat recycling noodzakelijk blijft. “Ook ons bioplastic hoort niet zomaar in het milieu terecht te komen”, aldus Van Aken. “Er is simpelweg een beperkte hoeveelheid biomassa beschikbaar. Recycling verlengt de levensduur en maakt de cirkel rond.”
Wereldwijde ambitie
De fabriek in Delfzijl produceert jaarlijks zo’n 5.000 ton FDCA. Dat is voldoende voor een eerste commerciële stap, maar om echt impact te maken zijn veel grotere fabrieken nodig. Zodra de productie stabiel draait en de kwaliteit bewezen is, wil Avantium zijn technologie verkopen aan internationale chemiegiganten.
Daarmee kan PEF wereldwijd worden opgeschaald. En dat is hard nodig, want door klimaatbeleid neemt de vraag naar alternatieven voor aardolieplastics snel toe.
De tekst gaat onder het Instagrambericht verder >>
Uitdagingen voor de toekomst
Toch zijn er nog obstakels. De prijs van PEF ligt voorlopig hoger dan die van conventioneel plastic, en de beschikbaarheid van duurzame biomassa vormt een uitdaging. Ook moet bewezen worden dat grootschalige recycling soepel verloopt.
Critici wijzen daarnaast op de concurrentie met biobrandstoffen: biomassa is straks ook nodig voor duurzame kerosine en biodiesel. Van Aken is daar duidelijk over: “Eerst moet er genoeg voedsel zijn. Wat daarna overblijft, moet je inzetten voor materialen. Die gaan langer mee en zijn herbruikbaar, veel beter dan verbranden als energie.”
De bioplasticfabriek van Avantium in Delfzijl is een mijlpaal voor de circulaire economie. Waar eerdere pogingen met bioplastics vaak strandden vanwege inferieure kwaliteit, heeft PEF de potentie om de spelregels te veranderen.
Bronnen:
NOS, Avantium Newsroom