Hét vraag- en antwoordplatform van Nederland

Hebben autistische mensen behoefte aan geborgenheid of vinden ze dat bij zichzelf?

Kimath
14 jaar geleden
Ik heb zelf Asperger, meestal heb ik geen behoefte aan zulke dingen, maar als ik het moeilijk heb, is het fijn dat mijn moeder of vriend er is om mij te helpen.
Lichamelijk contact wil ik meestal ook niet, ligt aan mijn bui op dat moment.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Autisme is een zeer breed spectrum.... ik nem aan, dat je het over de "mildere" vormen hebt als pdd-nos en asperger?

Heb je meer informatie nodig om de vraag te beantwoorden? Reageer dan hier.

Geef jouw antwoord

Het is niet mogelijk om je eigen vraag te beantwoorden Je mag slechts 1 keer antwoord geven op een vraag Je hebt vandaag al antwoorden gegeven. Morgen mag je opnieuw maximaal antwoorden geven.

/
Geef Antwoord
+
Selected image

Het beste antwoord

Mensen met een autistische inslag, om niet te spreken van etiketjes als stoornissen en beperkingen, vertonen dat bepaalde gedrag omdat zij op de een of andere manier moeite hebben zich te uiten in hun ervaringen, gevoelens en emoties en moeite hebben met het verwerken van indrukken van buitenaf.

Wij hebben zelf twee autistische zonen en ik weet uit ervaring ook bij volwassenen wel het een en ander door een autistische moeder en echtgenoot.

Autisten zijn niet anders als andere mensen in hun behoeften hoor! Ook zij hebben behoefte aan geborgenheid!!!! Waar het voor hun omgeving lastig is om te bepalen welke geborgenheid dit is, komt voornamelijk doordat autisten vaak niet kunnen vertellen wat ze voelen. Want hoe vertel je dat je behoefte hebt aan geborgenheid, wanneer je eigenlijk niet weet wat geborgenheid is? Het is een zeer subjectief begrip. Wanneer je een autist goed kent, zoals bij een ouder-kind relatie, dan weet je op een gegeven moment best wanneer de autist zich lekker voelt. Geborgenheid is dus niets anders dan je veilig voelen, vertrouwd en op je gemak. Wanneer een autist dat niet voelt merk je het wel aan zijn gedrag. Maar je moet open staan voor de subtiele aanwijzingen en leren omgaan met de soms harde afwijzingen.

Het is een complex gebeuren, afgezien nog om te onderzoeken waar het autisme vandaan komt, waar allerlei ideeën en theorieën over bestaan.

Maar autisten hebben inderdaad behoefte aan geborgenheid, misschien nog wel meer dan 'gewone' mensen. Zij hebben behoefte aan een duidelijke, heldere, voorspelbare gang van zaken om zich heen, in mijn ogen bij uitstek het gevoel van geborgenheid. Een arm om hen heen is voor een aantal autisten erg moeilijk, omdat aanraking alleen al soms lastig is, maar geborgenheid in de vorm van veiligheid is enorm groot. Geborgenheid in zichzelf vinden is daarbij erg moeilijk en uit zich vaak in starheid en vasthouden aan bepaalde gedragspatronen.

Hoop dat je iets kunt met dit antwoord van een 'ervaringsdeskundige'.

Warme hartegroet, Angelique

Toegevoegd na 6 minuten:
Zelf denk ik dat autisme een uitingsvorm is van hooggevoeligheid. Deze mensen hebben een soort beschermingsmiddel ontwikkeld tegen allerlei binnenkomende prikkels. Misschien hebben zij zelfs wel een grotere behoefte aan geborgenheid, dan anderen.

Ook ADHD ligt in deze lijn. Zij worden druk van alle binnenkomende prikkels die zij niet kunnen verwerken.

Toegevoegd na 8 minuten:
autisme en adhd kunnen ook andere oorzaken hebben
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Annswers
14 jaar geleden
Iedereen bedankt voor de antwoord. Dit antwoord gaf me een nieuw inzicht, heel interessant.

Andere antwoorden (7)

Elk mens heeft liefde/geborgenheid nodig. Autisten hebben echter veelal moeite om genegenheid te tonen. Om liefde te kunnen ontvangen moet je het ook kunnen geven, dit is dus het struikelblok van een autist.
Wel hebben autisten voor zover ik weet minder behoefte meerdere sociale contacten. Wanneer ze zich veilig voelen bij één persoon voelen ze zich niet genoodzaakt nog meer energie te steken in een tweede.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Annswers
14 jaar geleden
Zijn ze zich dan bewust dat doordat ze het niet kunnen geven dat ze daardoor misschien niet de aandacht ontvangen die ze graag willen?
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Goeie vraag :P, Ik denk dat een deel dit wel begrijpt. Maar over het algemeen begrijpen autisten dergelijke sociale werkingen minder goed als een niet autistisch persoon.
Kimath
14 jaar geleden
Plusje van mij. Ik snap reacties van mensen nooit als ik zeg dat ik bijna geen vrienden. Ik heb genoeg aan de sociale contacten op het werk, en de genegenheid van mijn familie en vriend. Waarom zou ik nog meer vrienden nodig hebben? Ik heb er geen behoefte aan.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Maar is dat dan een typische autistische "trek" Kimath?
Ik heb precis hetzelfde als wat jij noemt, en ben niet autistisch.
Ik zie het hebben van een grote vriendenkring ook niet als het Walhalla, verre van. Als je 1 hele goeie vriend hebt, dan mag je in je handjes knijpen, zo zie ik dat.
Kimath
14 jaar geleden
Geen idee of het echt een autistisch trekje is, ik ken het niet anders dan dat het bij mij zo is :P Punt is wel dat ik het vaak lastig vind om nieuwe contacten te leggen, dan weet ik niet wat te zeggen en wat precies de regels zijn van het gesprek.
En dan moet ik weer van alles gaan uitleggen, dat ik dingen als woordgrapjes en spreekwoorden niet snap, en geen lichaamstaal en emoties kan zien.
De mensen die ik nu ken, weten dit allemaal al, veels te veel gedoe om dit aan meer mensen te vertellen, haha.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
*proest*.... heel logisch!!! ;-)))
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
erg he om jezelf uit te leggen? ik vraag me af waarom mensen die anders zijn (dan....? wat eigenlijk?) zichzelf altijd moeten verklaren. we vragen toch ook niet hoe het komt dat anderen dingen wel snappen? mij is het ook teveel werk. je snapt het of je snapt het niet. vragen wil ik wel beantwoorden maar maar alleen uit interesse. ik ga mezelf niet meer verklaren als er (voor)oordelen zijn of als ik dingen recht moet zetten. dat bandje heb ik iets te vaak afgedraaid :)
Autisten leven in een eigen wereldje dus vaak vinden ze dat bij zichzelf. Ik ken persoonlijk een Autist met wie ik goed bevriend ben, maar hij is het liefst alleen en heeft geen behoefte aan contact.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Er zijn heel veel vormen van autisme.
En er zijn heel veel verschillende mensen met veel vormen en gradatis van autisme.

Over het algemeen zijn mensen met autisme of zichzelf gericht.
Heel veel autisten voelen zich in heel veel situaties onveilig. Ze begrijpen vaak niet veel van gevoelens en emoties en zeker niet van anderen.
En hechten daarom aan vertrouwde situaties.
Dat zou je een vorm van geborgenheid kunnen noemen.
Maar geborgenheid betekent ook weer voor iedereen wat anders.
Voor de een is het een strak schema.
Voor de ander zijn het vertrouwde knuffels.

Voor mijn neef, die in een woongroep woont,
betekent geborgenheid: dat ie zijn moeder kan bellen als er iets is wat afwijkt van zijn dagelijkse patroon.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Goed antwoord!+
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Precies! +
Mensen met autisme zijn net zo divers als mensen zonder... om je een algemeen antwoord te geven op deze vraag vind ik moeilijk, omdat het autisme spectrum ook nog es een breed spectrum is.
Ik denk, algemeen gesteld, dat ieder mens behoefte heeft aan geborgenheid en dat ook kan vinden in zichzelf.

Misschien los van de vraag, maar vaak wordt gezegd, dat een autist geen liefde kan geven en/of kan ontvangen.
En dat gaat voor velen op: dat ligt aan de vorm van autisme. Maar zeker niet voor iedereen!
Mijn zoon heeft het syndroom van Asperger (dat noemen ze een "milde" vorm) en is zeer zeker in staat liefde te geven, en ook te ontvangen. Je moet alleen wel weten, hoe zijn "gebruiksaanwijzing" in elkaar zit :-)
Zijn behoefte aan geborgenheid is heel groot, maar hij kan zich ook enorm afsluiten van de wereld en in zijn eigen innerlijke wereld die geborgenheid vinden.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Ook een goed antwoord ;-) +
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Dankje!
Kimath
14 jaar geleden
Ik heb het toch voor elkaar gekregen dat ik meerdere vriendjes heb gehad :P
Een relatie kost wat meer moeite, maar door beide duidelijk te zijn en er hard voor te werken, kom je er wel.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Dankje Kimath!
Maar dat geldt ook weer voor iedere relatie....autist of niet autist. Ik bedoel: wat is "meer" moeite? Meer dan wat?
Ik snap wat je bedoelt hoor, met autisme is het vaak lastiger.
Kimath
14 jaar geleden
je moet wat meer moeite doen, omdat dingen als lichaamstaal en emoties lezen wat moeilijker zijn.
Dus als je bijvoorbeeld boos bent, dan moet je uitleggen dat je boos bent en waarom voordat het duidelijk is. Ook kosten stressvolle situaties veel tijd. Ik heb dan even nodig om weer te kalmeren. Even spontaan wat gaan doen is juist verschrikkelijk voor mij, dan word ik gek van de spanning.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Als de ander boos is bedoel je, neem ik aan?
Het grappige bij mijn zoon is, dat hij heel goed en snel weet en ziet als ik boos ben. Maar bij niemand anders kan hij dat snel zien.
Verandering en stress is ook bij hem een groot punt. Maar hij leert momenteel heel goed om daarmee beter om te gaan.
Overigens: van plotselinge veranderingen word ik ook niet blij.... ;-)
Kimath
14 jaar geleden
Als de ander boos ik kan ik inderdaad vaak niet zien. Als iemand tegen mij schreeuwt snap ik het uiteraard wel :P Mijn huidige vriend heeft PDD-NOS, dus we zijn een leuk stel bij elkaar, haha.
Het scheelt wel dat hij het snapt als ik soms heftig reageer op dingen, en we kunnen goed over alles praten.
We hebben beide dezelfde droge humor :)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Super!!! Hartstikke fijn toch!
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
mooi antwoord Wendy! +! @Kimath,
goed dat jullie er zo mee omgaan samen. met begrip ben je al over de helft! door jezelf te kunnen en mogen zijn zonder gedoe is het plaatje compleet :)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
vond een stukje op het net en heb zin om jullie hiermee lastig te vallen De meeste mensen kunnen heel veel informatie tegelijk verwerken. Het duurt even voordat ze overspoeld raken en 'afhaken'. Je kunt je dat voorstellen als een denkbeeldig venster waardoor de communicatie plaats vindt. De anderen moeten wakker zijn, dat is de onderdrempel. Voordat ze overspannen raken moet er een heleboel gebeuren, daar ligt als het ware de bovendrempel. Het handige van een venster is bovendien dat je goed kunt zien aan de andere kant: met andere woorden hoe wordt de informatie ontvangen. Als de ander geweldig gepuzzeld kijkt dan weet je dat je niet duidelijk geweest bent en dat je bij moet sturen en het anders vertellen. Zo weet je dat de boodschap overkomt. Denkbeeldig lijkt het informatieverwerking venster bij een autist meer op een brievenbus. Bij de grillige, grenzeloze kinderen met een verwante stoornis ligt de onderdrempel heel laag. Maar ook zij raken heel snel overspoeld. Dus hier ook een informatieverwerkings brievenbus maar veel lager in de deur. Ik blijf even bij het beeld van de brievenbus. Die brievenbus betekent dat je heel voorzichtig moet zijn met de hoeveelheid informatie die je er doorheen doet. Je moet de boodschappen er een voor een doorheen doen want anders raakt die verstopt. Een ander nadeel van de brievenbus is dat je niet precies kunt zien hoe de reactie van de ontvanger is. Dus je stopt iets in de brievenbus en je moet maar afwachten hoe de reactie is. Bij individuen met autisme en aanverwante stoornissen zie je niet direct wat de reactie is. De kunst zal steeds zijn om te zoeken naar hun informatieverwerkings -brievenbus. Om het leven ingewikkelder te maken kan de plek en hoogte van de informatieverwerking brievenbus variëren in de loop van de dag en ook in de loop van het leven. Sommigen zijn ’s ochtends heel toegankelijk en dan heb je een wat groter venster, sommigen zijn het alleen in een meer vertrouwde en overzichtelijke omgeving. Kom je opeens met iets nieuws of gebeurt er iets spannends dan is het venster heel klein en dreigt de communicatie weer verloren te gaan. Ik vind dit beeld van het venster en de brievenbus heel bruikbaar als geheugensteun voor het dagelijks leven. Je zal je steeds moeten afstemmen of het individu met autisme (of aanverwante stoornis) en op een enkelvoudige wijze moeten communiceren.
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Dank je Euceltje, voor het "lastig vallen": alsof ik niks anders te doen heb...haaaaahahahahahaa
Ik heb dit eerder ergens gelezen, of misschien wel hetzelfde ;-)
Heel leuke invalshoek hè!
In het algemeen willen mensen met een autisme overzicht/structuur en voelen zij zich daarin prettig/veilig/geborgen.
Emoties en gevoelens werken wat anders dan bij mensen zonder autisme. Maar zoals ieder mens er één is en uniek, zo geldt dat uiteraard net zo goed voor mensen met een ASS.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Yeps!!! Het zijn mensen, net als iedereen! +
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
idd, en mensen die kleur brengen in je leven! +1 bestevaer, voor het antwoord en ook omdat ik bij je antwoord met het gevoel krijg dat er wat dit betreft niet 2 soorten mensen bestaan met een dikke lijn van gebruiksaanwijzingen hiertussen. een groep mét en zonder ASS :)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Absoluut Eucalyp!
Er zijn mensen. En veel mensen hebben gewoon iets. Een plusje erbij, zoals autisme, diabetes, dyslectie, etc.
jazeker hebben autistische mensen dit. dit vinden ze door begrip en rekening houden met.

omdat de autist moeite heeft met dingen om zich heen en aanpassing nooit 100% mogelijk is heeft een autist behoefte om zich even terug te kunnen trekken in zijn eigen wereld zodat deze de rust kan vinden om zichzelf te zijn, zonder prikkels die niet te plaatsen zijn.

Bij mensen met autisme functioneren de hersenen anders. Het is vaak moeilijk echt contact te krijgen. Het contact is minder wederkerig, dat wil zeggen dat je minder het gevoel hebt dat het van twee kanten komt. Mensen met autisme kunnen zich vaak moeilijk verplaatsen in anderen en voelen sociale signalen niet goed aan. Signalen die erop kunnen wijzen dat iemand één van de verschillende vormen van autisme heeft:

Moeite met het begrijpen van non-verbale signalen (oogcontact, gezichtsuitdrukking, lichaamshouding etc.) van andere mensen.
Moeite met het zelf gebruiken van non-verbale signalen.
Moeite met het maken van contact met andere mensen.
Niet flexibel in denken en handelen.
Extreme interesse in een bepaald onderwerp of activiteit (dit kan obsessieve vormen aannemen).
Moeite met sociaal taalgebruik (dit kan variëren van helemaal niet praten tot altijd de 'verkeerde' dingen zeggen)
In combinatie met autisme komen ook psychische problemen voor als: angst, hyperactiviteit, depressie, wanen/hallucinaties.

Er zijn verschillende vormen van autisme. Eigenlijk is niemand met autisme hetzelfde. Hieronder staan de verschillende vormen van autisme:

(klassiek) autisme
stoornis van Asperger
PDD-NOS
RETT-syndroom
Desintegratiestoornis van de kinderleeftijd.

voor ieder zal het dus verschillend zijn, maar de behoefte is er zeer sterk, en is het heel goed haalbaar om zelf een prettige situatie te creëren.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Mensen die ik ken met autistische trekjes zijn meer afhankelijk van de regels dan van de mensen zelf.
Zolang iedereen zich aan de regels houdt en de structuur is gewaarborgt, is het goed. Ik bedoel het niet in het algemeen of dat gedrag standaard is, maar ik weet van de mensen die ik ken dat hun seksualiteit niet beladen is met emoties of intieme ethische normen, daarom is die op een manier ook niet problematisch.
Daarentegen ken ik ook kinderen met een laag iq en met een diagnose klassiek autisme waarbij ik zie dat ze echt willen knuffelen, zelfs met wildvreemden. Het is opvallend dat ze dan meestal op een kenmerk afgaan in iemand bv. opvallend grote oren , gelijkenis met eenfiguur uit een kinderfilm, of een kale bol die moet worden gestreeld. Ik wil er nog bij zeggen dat ik verder vind dat elk mens anders is en dat het zeker nooit zo mag zijn dat een diagnose mag bepalen hoe iemand is want anders doe ik zeer zeker anderen met dit antwoord tekort.
(Lees meer...)
Verwijderde gebruiker
14 jaar geleden
Deel jouw antwoord

Het is niet mogelijk om je eigen vraag te beantwoorden Je mag slechts 1 keer antwoord geven op een vraag Je hebt vandaag al antwoorden gegeven. Morgen mag je opnieuw maximaal antwoorden geven.

/
Geef Antwoord
+
Selected image

Bekijk alle vragen in deze categorieën:

logo van Kompas Publishing

GoeieVraag.nl is onderdeel van Kompas Publishing