Het is behoorlijk slechts voor het milieu. Het grondwater verzilt. Veel planten hebben daar last van, en ook het voor ons onzichtbare bodemleven wordt er duidelijk door beïnvloed.
Zelfs waterzuiveringsinstallaties moeten extra hun best doen om dat zout te verwijderen voordat we het water als drinkwater kunnen gebruiken.
In veel landen wordt daarom veel spaarzamer met zout omgegaan dan bij ons. Wat dat betreft zijn wij maar een verkwistend, milieubelastend volkje.
Er zijn maar twee redenen waarom wij dat kunnen volhouden: de eerst is dat het bij ons relatief veel regent, waardoor het zout snel wordt weggespoeld; de tweede is dat het bij ons nauwelijks echt winter is, waardoor er per jaar maar weinig strooidagen zijn.
In de ons omringende landen (in ieder geval Duitsland en de Alpenlanden) is men heel wat zuiniger op het milieu. Daar wordt alleen gestrooid op de hoofdverbindingswegen. Op snelwegen wordt maar één rijstrook schoongehouden. Verder rijd je maar gewoon op de sneeuw.
Waar nodig moet je dan wat voorzichtiger rijden. Tijdens rijles wordt standaard aangeleerd hoe je je moet gedragen op gladde wegen: remmen en bochten nemen zijn daar onderdeel van de normale lesstof. Daar kunnen wij Nederlanders nog een puntje aan zuigen!
En ze rijden daar natuurlijk op winterbanden - een wereld van verschil, kan ik uit eigen ervaring melden. Als fietser voel ik mij hier niet veilig, wetend dat bijna iedereen hier op glibberige zomerbandjes rondzwalkt, bochten neemt "op hoop van zegen", en pas afremt vlak voor de voorrangsweg waarop ik rijd, hopend op grip. Ik rijd op winterbanden, en ik kom heel wat veiliger mijn straatje in en uit.
Wat mij betreft stopt ook hier het milieuvervuilende strooien in de stad. Iedereen op elementaire rijcursus, winterbanden verplicht stellen, en het strooien beperken tot de fietspaden. Het milieu en de veiligheid zullen erop vooruitgaan.