Mag je bij een ernstig verkeersongeluk, alle medische hulp weigeren?

Stel je krijgt een ernstig verkeersongeval waarbij je zichtbaar of onzichtbaar letsel hebt opgelopen. Bij aankomst van de hulpdiensten weiger je alle hulp. Ondanks dit wellicht noodzakelijk is. Het gaat er niet om of dit moreel verwerpelijk is. Doch in hoeverre je recht op hulpweigering gaat.

Weet jij het antwoord?

/2500

Het beste antwoord

Artikel 450 lid 1 uit de Wet op Geneeskundige BehandelOvereenkomst (WGBO): "Voor verrichtingen ter uitvoering van een behandelingsovereenkomst is de toestemming van de patiënt vereist." Het is wel zo dat een medicus een (levensreddende) behandeling mag starten zonder toestemming van de patient; vanuit zijn Eed/Belofte (bv bij verminderd reageren op aanspreken etc). Als er twijfel is over inschattingsvermogen van de patient kan er, afhankelijk van de ernst van de situatie, een In Bewaring Stelling (IBS) worden aangevraagd. Daaruit kan een gedwongen behandeling (of opname) worden gestart. Gezien de noodzakelijke toestemming van de (loco)burgemeester in zo'n situatie geldt dit niet voor hoge nood. In (heel) hoge nood, met name in een ziekenhuis, zal bij weigering toch met levensreddende behandeling worden gestart leert de ervaring. Als de patient of familie een eerdere overeenkomst hadden (bv een niet-reamineren beleid in een ziekenhuis) geldt dit natuurlijk niet.

Stel zelf een vraag

Ben je op zoek naar het antwoord die ene vraag die je misschien al tijden achtervolgt?

/100