Er zijn banken in Nederland waarbij het mogelijk is om als 17-jarige een spaarrekening te openen.Vanaf 17jaar wordt geen handtekening van de ouders meer gevraagd. Ouders hebben wel recht op informatie.Het gaat via Internetbankieren en je moet een betaalrekening hebben.Je kunt vooraf per e-mail bij de bank informeren.
Zolang je nog geen 18jaar bent mogen ouders het geld opnemen om het veilig te stellen voor het doel waarvoor het in beginsel is bestemd, zeker als er aanwijzingen zijn dat het geld op de einddatum sneller de rekening zal verlaten dan het erop is gekomen en men als ouder met de 18-jarige jongvolwassene nog even om de tafel wil gaan zitten, maar uiteindelijk moet het geld worden teruggestort.
De 18-jarige mag zelf beslissen waar het geld aan besteed wordt. Zelfs als hij bij de binnenkomst van het schip met geld dit overboord wil smijten om te kijken of het zinkt.
Ouders mogen geen geld van de spaarrekening die op naam van het kind staat afhalen voor eigen gebruik, bv voor het maken van een wereldreis, en bij thuiskomst geldt: op=op. Zij mogen het geld niet gebruiken om schulden af te lossen. Er zijn uitzonderingen.
Ouders in de bijstand moeten eerst hun eigen spaargeld opmaken en óók de spaarrekeningen van de kinderen leeghalen. Als ouders bij de gemeentelijke Schuldhulpverlener aankloppen omdat zij de deurwaarder bij de voornaam kennen, kunnen ouders de opdracht krijgen de kinderspaarrekeningen op te heffen en het geld naar hun eigen rekening over te laten maken, om vervolgens onder het budgetbeheer van de KBNL al het geld op de budgetrekening te storten.
Via de rechtspraak is niet uitgemaakt dat te allen tijde het opgenomen bedrag en de gederfde rente op de kinderspaarrekening moet worden teruggestort. Wel heeft in 2014 de rechter in een civiele zaak beslist dat het bedrag, gelijk aan het saldo waarop de zoon 18jaar werd, moest worden teruggestort, doch uitgezonderd de daarin begrepen, bijgeschreven rente.
Ook heeft een rechter in 2011 beslist dat de dochter het spaargeld van een zilvervlootrekening niet aan de vader moest terugbetalen. Hij eiste het spaargeld terug omdat zij een reis naar China had gemaakt, ipv het geld voor studiedoeleinden te gebruiken.
Het kind kan als het de leeftijd van 18jaar heeft bereikt, de rechter via een civiele rechtszaak verzoeken het gespaarde bedrag, gelijk aan het saldo op de dag waarop de leeftijd van 18jaar was bereikt. Maar excl. de rente, vanwege het ouderlijk vruchtgenot, terug te laten storten.