Ga naar de inhoud

Pirelli wil bandenprobleem aanpakken in aanloop naar volgend seizoen

Pirelli wil het aanhoudende bandenprobleem oplossen Bron: Red Bull content pool 

Voorafgaand aan elke race neemt Pirelli een hele rits aan verschillende banden mee naar het circuit. Uiteraard zijn dat elk weekend de 3 verschillende slick-compounds, maar ook de regenbanden worden elk weekend steevast meegenomen. De kans is al groot dat deze niet gebruikt worden, want zonder regen heeft het geen nut om deze banden onder de auto te schroeven. Maar zelfs als het regent, wordt de extreme wet-band weinig tot niet gebruikt. Een groot probleem dat Pirelli voor 2026 wil oplossen.

Pirelli wil het natte bandenprobleem oplossen

De laatste paar maanden waren er meerdere regenraces in de Formule 1. Voor veel fans zijn deze races het hoogtepunt van het seizoen, waar de allerbeste coureurs hun talenten kunnen laten zien in de moeilijkste omstandigheden. Regenraces staan synoniem met chaos en staan minder in het belang van het hebben van een goede auto. Maar dan moet er wel in de regen gereden worden. Zo werd de Grand Prix van België met ruim een uur vertraagd, en toen de race eenmaal werd hervat, was het circuit alweer bijna opgedroogd. Daarom werd er in een race, die vertraagd werd door de harde regenval, geen gebruik gemaakt van de extreme wet-band.

Het is een bandenprobleem wat we al langer zien in de Formule 1. Teams kiezen er liever voor om op de intermediate banden te blijven staan, omdat die ook in natste omstandigheden nog sneller zijn dan de extreme wets. En als er echt niet op intermediates gereden kan worden, dan wordt er vaak met een rode vlag gezwaaid. Iconische regenraces in hele natte omstandigheden komen hierdoor eigenlijk niet meer voor. Iets wat Pirelli voor volgend seizoen wil oplossen.

De tekst gaat onder het bericht verder >>

Spray is ook een probleem

Een groot deel van het bandenprobleem in de regen is de spray. Hierdoor kunnen de coureurs vrijwel niks zien tijdens een natte race. Dit is in een tijdperk met auto’s met ground-effect erger dan ooit. Het diepere profiel van de extreme wets maken dat nog erger. Mario Isola, topman van Pirelli, legt uit waar het probleem lag voor de Grand Prix van Spa.

In Spa wisten we al dat de full wets niet gebruikt zouden worden, omdat het een circuit is waar sommige delen gewoon op hoge snelheid aangevlogen worden en dat maakt het gevaarlijk. Niemand wil ook maar enig risico nemen voor de coureurs. Het probleem is ook, als ik bijvoorbeeld naar de race op Silverstone kijk, dat de intermediates wel goed werken onder de natte omstandigheden, maar dat het zicht nog altijd niet goed genoeg is. En het is onmogelijk om nog iets aan die situatie te veranderen voor dit jaar, omdat deze auto’s bepaalde karakteristieken hebben waardoor gewoon veel meer spray afkomstig is van de vloer en de diffuser. Dat kan je nu niet meer veranderen.

De tekst gaat onder het bericht verder >>

Voor de rest van dit seizoen zullen de Formule1-coureurs het met dezelfde compounds moeten doen. Pirelli werkt overigens wel aan een oplossing voor volgend seizoen.

De auto’s zullen anders zijn volgend jaar. In eerste instantie moeten we begrijpen hoeveel spray er van die auto’s af zal komen, en hoeveel spray er afkomstig zal zijn van de banden. De banden zullen volgend jaar ook iets smaller zijn, dus misschien zorgt dat ook voor iets minder spray. Maar ik weet niet honderd procent zeker dat we die full wet-banden nog een keer gaan gebruiken. Het is wel duidelijk dat de hoeveelheid spray van die banden ontzettend flink is, en dat zorgt echt voor beperkte zichtbaarheid. Over het algemeen zien we dat, als je een bepaalde hoeveelheid water op het circuit hebt, net op de kruising tussen intermediates en extreme wets, het tijd is om de sessie af te breken met een rode vlag.

Startpagina F1 nieuws

Al het belangrijkste nieuws over Formule 1 en natuurlijk ‘onze’ Max Verstappen lees je voortaan ook bij ons op Startpagina.
Dagelijks houden wij je op de hoogte van alles in en rondom de Formule 1.

Bronnen:

RacingNews365, Red Bull content pool

Meer over: