mag een naast familielid optreden als getuige in een strafzaak?

ik meen me te herinneren dat dit vroeger niet mocht

Weet jij het antwoord?

/2500

Het beste antwoord

Je mag altijd als getuige optreden, ook als je naast familielid bent. Maar als de rechter je vraagt om te getuigen, ben je dit verplicht. Tenzij je familie bent van de eiser of gedaagde. Dan kun je een beroep doen op het verschoningsrecht. In Nederland bestaat het verschoningsrecht voor drie categorieën getuigen: - familieleden van één van de bij het proces betrokken partijen zoals de (ex-)echtgenoot(-e), (ex-)geregistreerde partner, kinderen, stiefkinderen, en ouders; - personen die zichzelf of hun familie door de getuigenis in het gevaar van een strafrechtelijke vervolging brengen (als gevolg van het beginsel van nemo tenetur) - personen die in hun dagelijks beroep verplicht zijn tot geheimhouding. Dit verschoningsrecht is in de wet vastgelegd in artikel 217 van het Wetboek van Strafvordering: “Van het geven van getuigenis of van het beantwoorden van bepaalde vragen kunnen zich verschoonen: 1°. des verdachten of mede-verdachten bloed- of aanverwanten in de rechte lijn; 2°. des verdachten of mede-verdachten bloed- of aanverwanten in de zijlijn tot den derden graad ingesloten; 3° des verdachten of mede-verdachten echtgenoot of eerdere echtgenoot dan wel geregistreerde partner of eerdere geregistreerde partner”.

Bronnen:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Verschoningsrecht
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/re...
http://www.wetboek-online.nl/wet/Sv/217.html

Stel zelf een vraag

Ben je op zoek naar het antwoord die ene vraag die je misschien al tijden achtervolgt?

/100