Grote vraag = hoge prijzen. Daar heb je gelijk. Maar de lening die je van de bank kan krijgen is afhankelijk van je inkomen. Hierbij wordt rekening gehouden met het feit dat je niet alle rente moet betalen, want via de hypotheekrente aftrek krijg je tot wel 40% van de betaalde rente terug vanb de belastingdienst. Dat betekent dus; je kan tientallen procenten meer lenen voor je in de problemen met het betalen van je rente komt. omdat er veel mensen weinig tot niets aflossen, zijn de hoofdkosten de rente betalingen.
Ga je de hypotheekrente afschaffen, dan kunnen veel mensen opeens hun rente niet meer opbrengen. Het gevolg: Mensen die MOETEN verkopen (De dus ook via lagere prijs wegdoen), en mensen die bij de bank minder geld kunnen lenen en dus minder KUNNEN bieden op de huizen. Dat leidt tot een geforceerde daling van de huizen prijzen.
Hetzelfde zie je nu ook gebeuren: Banken zijn strikter in het afgeven van een hypotheek, en hanteren hogere rente nivo's => Er wordt minder geboden en de biedingen die eigenaars krijgen zijn lager. Het gevolg: Mensen die moeten verhuizen (Betalingen niet rond krijgen, of een baan buiten de regio aangenomen) zullen accepteren dat hun huis minder opbrengt en de prijzen dalen.