Ga naar de inhoud

Boodschappen duurder en lege supermarkten door extreem weer in Zuid-Europa

lege schappen Bron: © Canva 

In de supermarkt is het aanbod deze week zichtbaar kleiner en dat blijft niet zonder gevolgen voor de prijs. Door extreem weer in Zuid-Europa komt de aanvoer van groente en fruit onder druk te staan. En waar schaarste ontstaat, worden de boodschappen duurder worden en de keuze een stuk minder.

Lege schappen vallen op in de supermarkt

In verschillende supermarkten hangen inmiddels briefjes bij halflege groente- en fruitafdelingen. Klanten worden gewaarschuwd dat bepaalde producten tijdelijk minder goed beschikbaar zijn. Het gaat onder meer om tomaten, aardbeien, blauwe bessen, frambozen, kruiden en peulvruchten.

Een woordvoerder van Albert Heijn laat weten dat het aanbod per productgroep verschilt, maar dat de oorzaak duidelijk is: extreem weer in Zuid-Europa. “Door slechte weersomstandigheden in Spanje en Marokko is een aantal producten minder goed leverbaar”, meldt Albert Heijn.

De supermarktketen zegt samen met telers en leveranciers te werken aan oplossingen om de impact voor klanten te beperken, aldus Albert Heijn.

De tekst gaat onder het bericht verder >>

Boomgaarden en akkers onder water

De problemen ontstaan vooral in Spanje en Marokko, landen waar Nederland in deze periode veel verse producten vandaan haalt. Al weken wordt Zuid-Europa geteisterd door hevige regenval, storm en wateroverlast. Boomgaarden en akkers staan onder water en oogsten lopen vertraging op of mislukken volledig.

Volgens Cindy van Rijswick, wereldwijd strateeg groente en fruit bij Rabobank, zijn de gevolgen onvermijdelijk merkbaar in de supermarkt. “Door regen en kou krijgen gewassen minder zonuren en kunnen ze later of helemaal niet worden geoogst”, stelt Van Rijswick. “Als er nu tekorten zijn, zullen de prijzen stijgen.”

Lees ook: Bespaar slim op je boodschappen, Dirk is de goedkoopste volgens de Consumentenbond.

Minder aanbod betekent hogere prijzen

Met name aardbeien zijn momenteel schaars. Dat zorgt volgens Rabobank voor spanning in de markt, zeker met feestdagen, de voorjaarsvakantie en piekmomenten in het vooruitzicht. Supermarkten die hun producten inkopen op de vrije markt krijgen te maken met hogere inkoopprijzen en kunnen die nauwelijks absorberen.

“Supermarkten die afhankelijk zijn van de daghandel kunnen soms simpelweg geen producten aanbieden”, zegt Van Rijswick. “Op langere termijn kan dat omslaan zodra Nederlandse oogst beschikbaar komt, wat weer voor prijsdruk naar beneden kan zorgen”, aldus Rabobank.

Lees verder onder het bericht >>

Broccoli, wortelen en bloemkool zijn verloren

In Spanje zelf zijn de gevolgen groot. Hevige regenbuien en krachtige windstoten richten miljoenen euro’s schade aan in de landbouw. Volgens een voorlopige inventarisatie van de Spaanse boerenorganisatie COAG zijn grote agrarische gebieden getroffen, met name in Andalusië.

COAG meldt dat duizenden hectares landbouwgrond zijn overstroomd. Broccoli, wortelen en bloemkool zijn verloren gegaan en door harde wind zijn folie- en plastic kassen ingestort. “Dit is een van de zwaarste landbouwrampen in jaren voor Andalusië”, meldt COAG.

In 2024 hetzelfde geval: Geen courgettes, paprika’s en tomaten in supermarkt door hevige regen in Spanje.

Olijventeelt zwaar getroffen

Vooral de olijventeelt krijgt harde klappen. In de provincie Jaén raamt COAG het oogstverlies op 50 tot 80 procent. Olijven zijn voortijdig van de bomen gevallen door storm en regen, terwijl modderstromen oogstwerkzaamheden onmogelijk maken. Ook meldt de boerenorganisatie een sterfte van circa 10 procent onder schapen, aldus COAG.

De organisatie roept de Spaanse overheid op tot snelle steunmaatregelen, zoals noodhulp en een soepele afhandeling van schadeclaims. De daadwerkelijke economische schade wordt de komende weken duidelijk, meldt COAG.

Klimaatverandering maakt schaarste normaler

Volgens de Rabobank is het belangrijk dat consumenten wennen aan een minder vanzelfsprekend aanbod. “Dat we vorig jaar nauwelijks lege schappen zagen, was eigenlijk uitzonderlijk”, stelt Van Rijswick. “Door klimaatverandering zien we steeds vaker extreme weersomstandigheden, en dat vertaalt zich direct naar het schap in de supermarkt”, aldus Rabobank.

Om toekomstige schade te beperken, zijn investeringen nodig in betere kassen en afwatering. In Zuid-Spanje en Marokko wordt veel geteeld onder plastic in plaats van glas. “Dat maakt teelten kwetsbaarder. Maar investeren kost geld, en dat is niet overal beschikbaar”, zegt Van Rijswick.

Wat merk je als consument?

Voorlopig betekent dit dat boodschappen duurder kunnen uitvallen en dat niet elk product altijd beschikbaar is. Supermarkten blijven zoeken naar alternatieve leveranciers, maar zijn afhankelijk van wat de natuur toelaat.

De lege schappen zijn daarmee geen incident, maar een signaal van structurele veranderingen in de voedselketen.

Bronnen:

Albert Heijn, Rabobank. De Telegraaf