Ga naar de inhoud

Toekomst Annie M.G. Schmidt-huis onzeker

Annie M.G. Schmidt Bron: © Nationaal Archief. Annie M.G. Schmidt is een van de grootste namen uit de Nederlandse literatuur.  

Het geboortehuis van Annie M.G. Schmidt in Kapelle dreigt een gemiste kans te worden voor Nederland, tenzij de ambitieuze crowdfunding van 550.000 euro slaagt. De stichting Bij Annie Thuis wil het bescheiden pand omtoveren tot een museum en beleefruimte, waar bezoekers letterlijk in de wereld van Jip en Janneke en Pluk van de Petteflet kunnen stappen.

Met inmiddels zo’n 18.000 euro op de teller is de eerste stap gezet, maar de weg naar het streefbedrag is nog lang. Toch groeit de steun, zowel lokaal als landelijk.

De tekst gaat onder het X-bericht verder >>

Waarom het geboortehuis van Annie M.G. Schmidt zoveel betekent

Annie M.G. Schmidt is een van de grootste namen uit de Nederlandse literatuur. Haar kinderboeken, liedjes en toneelteksten zijn decennialang een vaste waarde in Nederlandse huiskamers. Titels als Jip en Janneke, Floddertje, Pluk van de Petteflet, Otje en Abeltje zijn cultureel erfgoed geworden.

Dat juist haar geboortehuis in Kapelle nu centraal staat in een reddingsactie, raakt veel mensen. Het huis is geen statig monument, maar juist die eenvoud maakt het bijzonder: hier begon het verhaal van de vrouw die generaties leerde lezen, lachen en nadenken.

Volgens de initiatiefnemers is het doel helder: een interactief Annie M.G. Schmidt museum waar kinderen kunnen ontdekken, lezen en spelen, terwijl volwassenen kennismaken met haar leven, scherpe humor en maatschappelijke betrokkenheid.

Crowdfunding krijgt steun van bekende Nederlanders

De crowdfunding voor het Annie M.G. Schmidt-huis is officieel van start gegaan en krijgt opvallende steun. Oud-premier Jan Peter Balkenende is ambassadeur van het project. Daarnaast spreken diverse betrokken Zeeuwen, ondernemers en boekhandels zich uit voor het plan.

Initiatiefnemer Hendriek Flikweert benadrukt dat vooral zichtbaarheid cruciaal is: “De betrokkenheid groeit met de dag. We merken dat mensen het belangrijk vinden dat deze plek behouden blijft.”

Zelfs langs de A58 wordt inmiddels reclame gemaakt voor het initiatief. Daarmee krijgt het project niet alleen regionale, maar ook landelijke aandacht.

De tekst gaat onder het X-bericht verder >>

Waarom dit museum meer is dan nostalgie

Het geplande Annie M.G. Schmidt museum in Kapelle moet meer worden dan een herinneringsplek. De stichting wil inzetten op:

  • interactieve tentoonstellingen
  • voorleesmomenten en workshops
  • educatieve programma’s voor scholen
  • evenementen rond jeugdliteratuur

In een tijd waarin leesvaardigheid onder druk staat, kan een inspirerende literaire plek een belangrijke rol spelen. Het museum moet kinderen opnieuw enthousiast maken voor boeken, precies zoals Annie dat zelf altijd deed.

Daarnaast kan het Annie-huis uitgroeien tot een toeristische trekpleister in Zeeland. Cultureel toerisme wint aan populariteit, en een nationaal literair icoon als Annie M.G. Schmidt heeft aantrekkingskracht ver buiten de provinciegrenzen.

Grote uitdaging: 550.000 euro ophalen

Hoewel de eerste donaties binnenstromen, blijft het streefbedrag van 550.000 euro een flinke uitdaging. Grote fondsen kijken mee, maar willen eerst zien dat er voldoende maatschappelijk draagvlak is.

Eerdere initiatieven in Kapelle laten zien dat succes mogelijk is. Zo werd eerder via crowdfunding een wisselhuisje in Jip en Janneke-stijl gerealiseerd. Dat project bewees dat Annie’s naam nog altijd mensen in beweging brengt.

De komende maanden worden cruciaal. Lukt het om van het geboortehuis van Annie M.G. Schmidt een museum te maken? Dan krijgt Nederland er een bijzondere culturele bestemming bij, een plek waar verhalen blijven leven.

Eén ding is zeker: de geest van Annie M.G. Schmidt is nog springlevend. Nu is het aan Nederland om haar geboorteplek dezelfde toekomst te geven.