Jiu Jitsu is de oervorm van Judo en Karate en is uit de bekende Kung Fu ontwikkeld. Het was de Japanse variant/tegenhanger van de Kung Fu.
Later zijn de werp, grond en verwurgingtechnieken daar als wedstrijdvorm uitgehaald onder de naam Judo. De slag, stoot en trap technieken zijn als wedstrijdvorm onder de naam Karate eruit gehaald. Karate heeft zich later opgesplitst in meerdere stijlen. Van Judo weet ik dat niet. Judo wordt als verdedigend gezien en Karate als aanvallend.
Jiu Jitsu wordt soms foutief als de samenvoeging van Judo en Karate gezien. Dit komt omdat er na de tweede wereldoorlog belangstelling kwam om de oervorm Jiu Jitsu ook als wedstrijd vorm te gebruiken.
Wil je voornamelijk verdedigend werken waarbij de tegenstander gespaard wordt, dan kies je het best voor Judo. Hier zit veel worstel-achtig grondwerk bij. Daarom is een judopak ook veel zwaarder en sterker van bouw dan een karatepak. Judo is geschikt voor mensen die afwachtend en observerend van karakter zijn, en reageren op de techniek die de aanvaller als eerste gebruikt. Je ziet bij Judo wedstrijden dan ook dat eigenlijk geen van beiden gebrand is om als eerste los te gaan. Rust en degelijkheid in techniek is de sleutel van Judo.
Wil je aanvallend te werk gaan (denk aan full contakt) dan kies je voor Karate. Hier blijf je op de benen staan en er is geen grondwerk. Karatepakken zijn licht en ruim, gemaakt om vlot te bewegen en veel te spingen. Karate past bij karakters die niet afwachten en als eerste aan zet willen zijn. Die de overhand uit de eerste klap willen halen. Je ziet karatekas in wedstrijden dan ook als een schaatser direct op het startsignaal reageren. Snelheid in actie en reactie is de sleutel van Karate.
Is je doel de sport te doen uit zelfverdediging, dan zou ik voor de oervorm Jiu Jitsu kiezen omdat daar beide elementen inzitten die je leert gebruiken op inschatting van de situatie. Op straat heb je hier het meeste voordeel bij, mocht je het ooit nodig zijn. Het pak heeft van beiden wat en is in tegenstelling tot het Judo en Karatepak niet wit, maar zwart. Jiu Jitsu heeft net als Kung Fu ook wapentrainingen voor messen en stokken, echter het gaat minder ver dan Kung Fu dat ook seizen, harken en zwaarden gebruikt, eigenlijk alles wat je mogelijk als wapen zou kunnen gebruiken. Jiu Jitsu is dus heel breed en daardoor ook moeilijker te leren dan Karate of Judo. Veelzijdigheid en onverwacht van techniek wisselen is de sleutel van Jiu Jitsu.